Bolest v kříži v těhotenství – co vám pomůže?

Jste těhotná a často vás bolí záda? Bolest v kříži v těhotenství je nejčastěji zapříčiněna hormony, které uvolňují vazy a tkáně. V těhotenství narůstá hmotnost a tím se mění celkové držení těla, což způsobuje bolesti zad. Těhotenské bříško vás převažuje dopředu a vy se to snažíte vyrovnat, tím velmi zatěžujete páteř. Pokud ke špatnému držení těla dochází dlouhou dobu, dojde k přetížení zádového svalstva. Dlouhodobé stání nebo sezení bolest ještě znásobí. V jednotlivých trimestrech se síla bolesti zvyšuje. Pokud vás trápily bolesti v kříži už před otěhotněním, je velmi pravděpodobné, že vás během těhotenství budou bolesti nadále následovat.

Bolest v kříži v těhotenství – jak ji předcházet?

Prvním základním krokem proti bolestem je správné držení těla. Neměla byste stát delší dobu v jedné poloze. Pokud ve vašem zaměstnání je nutné, abyste dlouho stála, zkuste měnit postoje. Pokud možno občas se projděte nebo si sedněte. Jestliže máte bolest v kříži v těhotenství, vyhněte se zvedání těžkých věcí. V případě, že máte doma malé dítě, noste jej na boku, aby nedocházelo k ještě většímu přetěžování přední části těla.

Jedním z důležitých bodů je také dopřát prsům kvalitní podporu, aby nedocházelo k tlaku na ramena a hrudník. Pokud ráda nosíte podpatky, měla byste na to v těhotenství zapomenout. Vůbec vašim zádům nepomohou. Naopak úplně ploché boty jim také nebudou prospívat. Měly by mít správně tvarovanou klenbu.

Proti bolestem v kříží, vám může pomoct těhotenský pás, který těhotné bříško odlehčí a dokonce pomáhá posílit zádové svaly. Dále může pomoct cvičení na míči v těhotenství, plavání či masáž teplou vodou.

Cvičení na míči v těhotenství

Cvičení na míči v těhotenství

Zkuste rozhýbat své zádové svaly pomocí gymnastického míče. Posaďte se na míč a nohy na šíři boků pevně zapřete o podlahu. Vyrovnejte záda a uvolněte svá ramena. Hlavu mějte srovnanou se zády, a zkuste se nepředkloňovat ani nevystrkovat bradu. Ruce dejte do boku a zlehka vysouvejte pánev do boku. Zkuste nepohnout zády ani hlavou. Zkuste vnímat, jak vaše bederní páteř pracuje a pomalu se uvolňuje. Pohyby zkuste i směrem dopředu a dozadu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *