Jednou z hlavních příčin vyčerpání organismu je bezpochyby dlouhodobý stres. Jestliže se se stresem nedokážeme po určitou dobu vyrovnat, mohou se projevit příznaky vyčerpání organismu. Tyto příznaky se projevují jak po fyzické stránce tak po psychické. Se stresovými situacemi se lidé setkávají dennodenně. Ať už ve škole, v práci, v rodině nebo mnohdy i mezi kamarády a partnery.
Psychické vyčerpání organismu
Snažíte se všechno zvládat sami a nikomu se nesvěříte? Právě díky tomu to na vás může celé dolehnout. Psychické vyčerpání organismu zahrnuje únavu, nespavost, deprese, pocity méněcennosti nebo přecitlivělost. Někdy se také může objevit zvýšená agrese či abnormální smutek. Celý váš psychický stav může mít vliv na zdraví organismu. To znamená, že si tím můžete zavařit na mnohem větší problémy. K psychickému vyčerpání můžeme rovněž zařadit syndrom vyhoření, který je s tímto velmi úzce spjat.
Fyzické vyčerpání organismu
To se u vás může projevit jakoukoliv nemocí. Stres může způsobit nachlazení, bolesti hlavy ale taky závažnější onemocnění. Například může vyvolat různá autoimunitní onemocnění čí dokonce nádorové bujení. Fyzické vyčerpání organismu také zapříčiňuje bolesti končetin a to tak, že se zkrátka nezvednete ani z postele. Jestliže už u vás k fyzickému vyčerpání dochází, je nutné to začít řešit.
Příznaky vyčerpání organismu – jak jim předejít?
Těmto příznakům můžete předejít tím, že se vyhnete stresu. Jednoduše se to řekne, ale jak to udělat? Základem je uvědomění. Řekněte si, že s tím už je konec a že se nenecháte jen tak něčím rozhodit. Mějte dostatek odpočinku, najděte si způsob, jak se bude dobře relaxovat právě vám. Umíte se úplně od všeho odreagovat a nekomunikovat se světem ani pomocí mobilních telefonů? Je na čase to zkusit. Nepodceňujte spánek. Jakmile přijde chvíle, která stres může vyvolat, zkuste zachovat klid. Přeci se vše vždycky vyřeší. Jestliže si stále nevíte rady, zkuste požádat někoho blízkého o pomoc. Pokud jsou příznaky vyčerpání organismu příliš velké, nebojte se vyhledat lékaře.