Obsedantně kompulzivní porucha u dětí – co to znamená a jak se s tím poprat?

Obsedantně kompulzivní porucha neboli OCD vede k opakovanému chování. To znamená, že vašemu dítěti se neustále vracejí myšlenky na určité jednání, kterým dítě není schopno odolat. Často to narušuje běžný chod života. Mohou to být určité procesy, které dítě vykonává v určitou dobu, například ráno či večer před spaním. Ovšem, že své rituály má občas každý, ale pamatujte na to, že by to nemělo zabírat větší množství času přes den. Obsedantně kompulzivní porucha u dětí v nich někdy může vyvolat strach. Toto onemocnění se často přidružuje jinému, a to mentální anorexii, či epilepsii.

Obsedantně kompulzivní porucha u dětí

OCD u dětí a dospělých – jaký je rozdíl?

Toto onemocnění se začíná projevovat už v dětství. Až v dospělosti si jedinec začne plně uvědomovat absurditu svého jednání. U dospělých se toto onemocnění projevuje větší vznětlivostí či perfekcionismem. Mnohdy se dospělý jedinec bojí někomu podat ruku či cestovat v městské hromadné dopravě.

Obsedantně kompulzivní porucha u dětí – časté příznaky

OCD se může projevovat už zmíněnými obsedantními myšlenkami či kompulzivním chováním. Často však bývá obojí spojeno dohromady. Děti s OCD mají pocit, že jejich chování je velmi zvláštní, ale nedokážou tyto myšlenky odmítat. V dítěti toto onemocnění může vyvolat jisté pochyby a někdy až deprese. V rámci tohoto onemocnění může dojít k přehnanému mytí rukou, to se nazývá kompulzivní mytí rukou. Děti neustále myslí na čistotu a po umytí rukou se jim na chvíli uleví. Bohužel obsedantně kompulzivní porucha u dětí zahrnuje opakované chování, což znamená, že se toto jednání stále opakuje.

Jak postupovat při podezření na OCD u dítěte

Nejdříve je nutné obsedantně kompulzivní poruchu diagnostikovat. To provede lékař a následně dítě pošle k psychiatrovi či psychologovi. Ten dítěti předepíše léky proti úzkostem a depresím a léčí jej psychoterapií. Jestliže už je vaše dítě zcela v pořádku, je čas aby dítě začalo žít normální život beze strachu. Nezapomeňte však na to, že toto onemocnění se často vrací, proto nikdy nepodceňujte sebemenší příznaky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *